Uroki dawnej wsi

Jak pokazać uczniom życie dawnej wsi? Najlepiej wybrać się na wycieczkę do skansenu, gdzie można poczuć klimat drewnianej architektury, poznać dawne tradycje i zwyczaje oraz odmienność kulturową.  Korzystając z ładnej pogody, 24 września uczniowie kl.3a wyruszyli do Nowego Sącza, aby zobaczyć Sądecki Park Etnograficzny i sąsiadujące z nim Miasteczko Galicyjskie. Nowosądecki skansen jest pięknie usytuowany. Zachwyca bogactwem zabytków architektury drewnianej Sądecczyzny. Prezentuje też kulturę i codzienne życie dawnych mieszkańców regionu. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali kolejne zabytki. Duże wrażenie zrobił na nich budynek dawnej szkoły z kompletnym wyposażeniem z lat 1926-32. W Miasteczku Galicyjskim zobaczyli stare, stuletnie obiekty usługowo-handlowe, zrekonstruowane zgodnie z ówczesnymi możliwościami technicznymi. Uczniowie stwierdzili, że wycieczka była fantastyczną podróżą w przeszłość. Niektórzy nawet chętnie zamieszkaliby  w starych, pozbawionych wygód i nowoczesnego sprzętu domach. Z wycieczki  wracaliśmy radośni i zadowoleni, ponieważ dużo dowiedzieliśmy się o dawnych czasach.

Tekst: Zofia Skowronek