O Mariuszu Zaruskim mówi się, że był człowiekiem dwóch żywiołów, kochał góry i morze. Dla nas uczniów SP3 postać patrona jest wyjątkowym wzorem do naśladowania, szczególnie ze względu na jego zainteresowania i pasje bliskie naszym sercom. Zaruski dbał o popularyzację narciarstwa. Widział w nim przyszłość Zakopanego. Dokonał wielu pierwszych wejść zimowych i narciarskich w Tatrach. W 1913 roku opublikował pierwszy "Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich", do którego dołączył mapę tras narciarskich i stałe miejsca przebiegu lawin.  Był instruktorem na pierwszym kursie narciarskim na Hali Kalatówki. Napisał "Podręcznik narciarstwa według alpejskiej szkoły jazdy". Zaruski był człowiekiem niesłychanie pomysłowym. Wymyślił dla narciarzy kijki z odczepianymi talerzykami oraz „więźlice sznurowane" umożliwiające podchodzenie na stromym stoku.

Od wielu lat za przykładem Mariusza Zaruskiego staramy się w naszej szkole propagować wypoczynek na świeżym powietrzu uprawiając sporty zimowe. Tradycyjnie zimą organizujemy fantastyczną sportową imprezę  Memoriał im. gen. Mariusza  Zaruskiego w Narciarstwie Alpejskim. W 2012 roku memoriał przybrał charakter ogólnopolski ze względu na udział w nim uczniów ze szkół spod znaku Zaruskiego: Pucka, Wrocławia oraz Ińska.
Zawody są rozgrywane na specjalnie przygotowanej trasie z tyczkami z wykorzystaniem profesjonalnego systemu pomiaru. Nad bezpieczeństwem czuwa Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W zawodach startują narciarze z klas 0-6 w dwóch kategoriach: amator i zawodnik z podziałem na 4 grupy wiekowe dziewcząt i chłopców. Każdy po przyjeździe na metę otrzymuje medal. W karczmie przy wyciągu na zawodników zawsze czeka ciepły posiłek.
Po zakończonych zawodach w szkole następuje uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów, dyplomów i nagród.
Piękne okazałe nagrody są ufundowane przez znamienite grono Ludzi Wielkiego Serca. To dzięki ich ofiarności każdy zawodnik czuje się zwycięzcą.