Mariusz Zaruski to nie tylko narciarz, taternik i żeglarz. To również artysta, człowiek o niezwykłej wrażliwości, który z tą samą pasją, jaką pokonywał góry i morza, pisał wiersze oraz opowiadania. Chociaż był jedynie pisarzem amatorem, to jednak na stałe zapisał się na kartach historii literatury tatrzańskiej i marynistycznej. Zbiór opowiadań „Na bezdrożach tatrzańskich” jest obowiązkową pozycją wszystkich, którzy interesują się pionierskim okresem zdobywania Tatr, natomiast „Sonety morskie” do dziś czytają wielbiciele morskich podróży pod żaglami.

Aby przybliżyć uczniom tę część dorobku Mariusza Zaruskiego od roku 2015 organizujemy w szkole konkurs recytatorski poświęcony jego twórczości. Podczas pierwszej edycji uczniowie z zakopiańskich szkół przypomnieli nam teksty głównie z „Sonetów morskich”.  Oprócz wierszy chcemy odwołać się również do prozy i posłuchać fragmentów opowiadań z tomu „Na bezdrożach tatrzańskich”. Szczegóły  na naszej stronie internetowej. Zapraszamy.