Podhalańskie ekopikniki dla klimatu

Organizatorem dzisiejszych zajęć w szkole był Nowotarski Alarm Smogowy, który organizuje projekt edukacyjny dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Na dzisiejszym pikniku dla klimatu próbowaliśmy przedstawić odwiedzającym nas dzieciom z klas 1-4 skomplikowany proces globalnego ocieplenia. Dzieci dowiedziały się o emisji gazów cieplarnianych naturalnego i antropogenicznego pochodzenia i o tym dlaczego środowisko naturalne nie radzi sobie już ze zbyt dużą ilością tego drugiego. Na kolejnym stanowisku dzieci poznały rolę lasu i drzew w procesach globalnego ocieplenia. Zespół aktywnej edukacji TPN poprowadził zajęcia pt. "Pogoda a klimat", aby pozwolić zrozumieć różnice pomiędzy nimi i umieć oddzielić te pojęcia. Członkinie i członkowie stowarzyszeń Nowotarski oraz Podhalański Alarm Smogowy opowiadali o niedoborach wody i sposobach radzenia sobie z nimi, o różnych prostych i możliwych do wdrożenia w domach sposobach adaptacji do zmian klimatu. Przy okazji poczęstunku dla dzieci pojawiła się także informacja o tym dlaczego warto jeść lokalnie i zdrowo, dlaczego warto spożywać rzadziej mięso i jak nasze wybory konsumpcyjne mogą wpływać na środowisko, w którym żyjemy. Były także uwielbiane przez dzieci gry i zabawy ruchowe z elementami wiedzy o prawidłowej
segregacji odpadów. Szkołę odwiedziły również ekodoradczynie z Urzędu Miasta w Zakopanem, które zaangażowały najmłodszych do gier edukacyjnych dot. ochrony środowiska.

Projekt Podhalańskie Eko Pikniki dla Klimatu współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków programu LIFE w ramach projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” / LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

Tekst: Hubert Wójcicki