Dzień Praw Dziecka

Mam prawo żyć
Mam prawo być sobą
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.

Słowa tej piosenki wybrzmiały 20 listopada w świetlicy szkolnej podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, co to są prawa dziecka, jakie mają prawa oraz, co trzeba robić i komu zgłosić przypadki ich złamania. Okazało się, że prawa dzieci są tak samo ważne jak ich obowiązki.
Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączyli się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.


Tekst: Elżbieta Bobowska