15 kwietnia Światowy Dzień Sztuki

Czy wiecie, że… data Światowego Dnia Sztuki została ustanowiona dla uczczenia jednego z największych artystów w dziejach ludzkości. Mowa tu oczywiście o Leonardo da Vincim - włoskim malarzu, rzeźbiarzu, wynalazcy, pisarzu, muzyku, filozofie epoki renesansu. To właśnie dzień jego urodzin - 15 kwietnia - od paru lat jest oficjalnym świętem sztuki.

Sztuka i obcowanie z pięknem ma wpływ na nasze myśli, zachowanie i zachwyt nad pięknem świata. Sztuka ma wiele form. Jest to zarówno literatura, muzyka, jak i film, przedstawienie teatralne, a także malarstwo czy fotografia. Obcowanie z nią działa na nas kojąco, uspokaja, ale i dodaje energii.

Zacznijmy od książek. Wiemy, że dzięki książkom jesteśmy w stanie poszerzyć nie tylko swoją wiedzę i rozwijać wyobraźnię, ale również powiększyć zasób swojego słownictwa. Czytając  mimowolnie  wyobrażamy sobie miejsca, wydarzenia, tworzymy  bohaterów i wraz z nimi uczymy się rozwiązywać ich problemy.

Muzyka rozwija wyobraźnię, choć w nieco inny sposób. Słysząc piękną melodię, możemy dopasować ją do jakiekolwiek wizji, która przyjdzie nam do głowy. Takie wizualizowanie rozwija nasz umysł.

Film natomiast podaje wszystko  „na tacy”, ma jednak przy tym inną wartość – przekazuje nam mądrość, często brutalną rzeczywistość, które wywołują w nas emocje.

Malarstwo, podobnie jak film, ukazuje nam gotowy obraz, lecz możemy interpretować go na różne sposoby, oczywiście dociekając, co artysta chciał naprawdę nam przekazać.

Sztuka może pełnić rolę cudownego przewodnika po świecie. Nie takiego, który ciągnie za rękę, ale tego, który podpowiada różne warianty samodzielności. W sztuce możemy przejrzeć się jak w zwierciadle. Zobaczyć siebie. Dostrzec sytuacje znane z własnego życia i poznać sposoby radzenia sobie z nimi. Sztuka wpływa na rozwój osobowości i na uspołecznienie człowieka. Nie wolno zapominać, że obcowanie ze sztuką daje wiele radości. Sztuka wyzwala uczucia, sprawia przyjemność i czyni człowieka lepszym.

W Światowy Dzień Sztuki nie wychodząc z domu zachęcam was do obejrzenia najsłynniejszych obrazów autorstwa Leonardo da Vinci.


Joanna Bąk