Wycieczka skiturowa w Tatry

W pierwszym dniu marca w ramach "Warsztatów geograficznych w terenie", starsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Marią Mickiewicz oraz panią Patrycją Piechutą-Solik wybrali się na wycieczkę skiturową w Tatry.  Wyprawa zimowa odbyła się w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego pana Bartłomieja Zubka, który udzielił uczestnikom cennych wskazówek technicznych tj. kontrola sprzętu przed wyjściem, omówienie zasad poruszania się na szlakach pieszych i narciarskich, technika chodzenia na skiturach, prześledzenie planowanej trasy na mapie topograficznej Tatr. Nie zabrakło również wielu interesujących informacji przekazywanych w trakcie trwania wycieczki odnośnie historii i przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kiedy wszyscy zapięli już swoje narty grupa ruszyła w stronę Polany Kalatówki, gdzie ćwiczyła trawersowanie i zjazdy. Punktem odpoczynku było schronisko na Hali Kondratowej. Po chwili relaksu i zrobieniu kilku grupowych zdjęć skiturowcy ruszyli do najbardziej wyczekiwanego miejsca, jakim była Dolina Goryczkowa skąd mogli zjechać nartostradą w stronę Kuźnic. Zanim to nastąpiło, grupa przeszła kolejne szkolenie odnośnie finałowego zjazdu. Wycieczka wymagała od uczestników umiejętności jazdy na nartach w stopniu średniozaawansowanym, a na ostatnim odcinku trasy okazało się, że wśród nas byli sami profesjonaliści. Ogromne podziękowania dla naszego przewodnika, za poświęcony czas i przekazanie tajemnic skituringu. Idźmy w ślady naszego patrona gen. Mariusza Zaruskiego i odkrywajmy Tatry aktywnie!
Tekst: Maria Mickiewicz