Współpraca z rodzicami

ĆWICZENIA  Z  LOGOPEDĄ TO  ZA  MAŁO,
ĆWICZ  Z  DZIECKIEM  W  DOMU

Współpraca rodziców z logopedą jest bardzo ważnym elementem skutecznej terapii logopedycznej. Logopeda decyduje o kierunku i tempie terapii, ale to rodzice są odpowiedzialni za utrwalanie wypracowanych podczas terapii postępów. Nawet bardzo dobrze prowadzona terapia w szkole, niepoparta ćwiczeniami w domu, nie przyniesie szybkich efektów.

Rodzice zapisując swoją Pociechę na zajęcia logopedyczne często oczekują, iż cotygodniowe spotkania z logopedą rozwiążą problemy i dziecko szybko zacznie mówić poprawnie. Niestety, jest to niemożliwe. Terapia to proces. Działania muszą być prowadzone regularnie.

Systematyczność kluczem od sukcesu

Jeśli zależy Państwu na szybkiej i efektywnej terapii, utrwalanie nabytych umiejętności w domu jest koniecznością. Ćwiczenia nie powinny być długie, wystarczy 15 minut dziennie, codziennie! Proszę postarać się, aby ćwiczenia były wykonywane o stałej porze, aby były stałym elementem każdego dnia.

W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem?

Ćwiczenia w domu powinny być prowadzone według przekazywanych materiałów, jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości wystarczy zapytać. Bardzo chętnie, osobiście wytłumaczę i poinstruuję jak wykonywać ćwiczenia, aby były one skuteczne. Zachęcam także do udziału w zajęciach prowadzonych w szkole.

Co się dzieje, jeśli rodzice nie pracują z dzieckiem w domu?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Czas terapii zdecydowanie wydłuża się, a efekty nie są tak zadowalające jakbyśmy tego chcieli. Jeśli nie utrwalicie Państwo w domu głosek wywołanych na terapii, logopeda na kolejnym spotkaniu musi je powtarzać lub co gorsze zaczynać od początku.

Co pomaga?

Państwa bardzo ważnym zadaniem jest motywowanie dziecka do ćwiczeń.  Zauważajcie i chwalcie Państwo każde, nawet najmniejsze postępy swoich dzieci.