ABC ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

U uczniów mających problemy z prawidłową wymową, mogą wystąpić trudności w nauce czytania i pisania oraz w komunikacji z rówieśnikami. Mowa pozwala zdobywać informacjie o otaczającym nas świecie, pozwala wyrażać nasze myśli, uczucia i opinie. Dlatego możemy stwierdziać, że komunikacja wpływa na sukces osobisty a także na sukces edukacyjny. Okres przedszkolny i wczesnoszkolny jest kluczowy w rozwoju mowy.

Zajęcia logopedyczne wpływają na całokształt rozwoju dziecka a szczególnie na rozwój mowy, mają na celu:

- usprawnianie aparatu artykulacyjnego (warg, języka, policzków, szczęki dolnej)
- korygowanie nieprawidłowej wymowy
- kształtowanie poprawnej artykulacji
- ustalanie prawidłowego toru oddechowego
- rozwijanie słownictwa
- rozwijanie funkcji wzrokowych
- rozwijanie funkcji słuchowych
- doskonalenie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej
- myślenie logiczne
- rozwijanie koncentracji uwagi

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że sami musimy prezentować dziecku poprawną i staranną mowę, ograniczajmy zdrobnienia i spieszczenia.