Trenuj sercem, startuj głową- spotkanie z panem Jackiem Czechem

11 października gościliśmy w naszej klasie 3a niezwykłego człowieka pana Jacka Czecha - paraolimpijczyka, „Sportowca Roku 2019”, jednego z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Zdobywcę medali na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy i na Mistrzostwach Świata. Wszyscy z uwagą i zaciekawieniem słuchaliśmy jak pan Jacek opowiadał o sobie, o tragicznym wypadku, w wyniku którego uszkodził  kręgosłup i został częściowo sparaliżowany. O tym, jak po ośmiu długich miesiącach leżenia w szpitalu rozpoczął rehabilitację, by móc usiąść na wózku i wrócić do domu. Codziennie ćwiczył bardzo ciężko. Chciał znowu być sprawny i niezależny, wyjść z domu, pojechać do szkoły, a potem na studia. „Jeżeli zdecydujesz się ruszyć, nic i nikt cię nie powstrzyma!”
W czasie ćwiczeń rehabilitacyjnych pan Jacek trafił na basen w konstancińskim ośrodku. To właśnie tam zauważył, że woda go swobodnie unosi i nie ogranicza. Tak zaczął się czas innej formy rehabilitacji i treningów pływackich. Dzięki swojemu uporowi i ogromnej pracy, dziś należy do czołówki polskich paraolimpijczyków i jak powiedział, brakuje mu tylko medalu olimpijskiego. Życzymy więc, aby marzenie się spełniło!
Dziękuję pani Bernadecie Nalepa za zorganizowanie spotkania.

 
Tekst: Małgorzata Zawadzka