Szkolny Rajd Zaruskiego już za nami

Przepiękna wrześniowa pogoda w Zakopanem zachęciła nas do zorganizowania Szkolnego Rajdu Zaruskiego. 12 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli na górskie szlaki pod kierunkiem przewodników tatrzańskich. Grupy klasowe udały się na wycieczki śladami patrona szkoły Mariusza Zaruskiego przez Nosalową Przełęcz do Doliny Olczyskiej oraz z Doliny Białego przez Przełęcz na Patykach do Doliny Bystrej, zeszły w głąb jaskini w Dolinie ku Dziurze, zdobyły Wielki Kopieniec, dotarły na Rusinową Polanę, na Polanę Kalatówki oraz nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Niektóre klasy wybrały spacer ulicami miasta. Uczniowie po drodze zatrzymywali się przy ważnych dla Zakopanego i naszej historii obiektach m.in.: przy pomniku Dr Tytusa Chałubińskiego i Sabały, kościele Świętego Krzyża, willi Oksza, pomniku Władysława hrabiego Zamoyskiego. Dotarli do siedziby TOPR, głównego gmachu Muzeum Tatrzańskiego, Willi Krywań, gdzie mieszkali państwo Zaruscy. Zatrzymali się na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku przy mogile z doczesnymi szczątkami patrona szkoły oraz przy kwaterze legionistów polskich na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

To był bardzo udany dzień dla naszej szkolnej społeczności. Wszyscy zadowoleni i zafascynowani pięknymi tatrzańskimi widokami ukończyli tegoroczny Rajd Zaruskiego. Do zobaczenia na górskich szlakach w przyszłym roku!

Tekst: Bernadeta Kurowska