Światowy Dzień Sybiraka

W tym roku obchodzona była 84 rocznica napaści rosyjskiej na Polskę. 18 września uroczystości zakopiańskie, upamiętniające Dzień Sybiraka, zaczęły się mszą świętą w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej, po której nastąpiło przejście na miejsce symbolicznego grobu Sybiraków na Pęksowym Brzyzku. Naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy uczniów klasy 8 Małgorzata Kożuch, Anna Tylka i Szymon Staszel oraz pani dyrektor Aleksandra Łakomik i pani Marlena Kałużniak. Msza święta sprawowana była w intencji Sybiraków oraz dzieci i młodzieży, którym patronuje św. Stanisław Kostka. Święty Stanisław swoim szlachetnym życiem daje wzór do naśladowania młodym ludziom, jak być dobrymi Polakami. Przy mogile, po wzruszającej części artystycznej oraz wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i żyjących jeszcze na Podhalu Sybiraków, delegacje zakopiańskich szkół i instytucji oddały hołd tragicznie zesłanych na Syberię rodakom składając kwiaty i zapalając znicze. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za naszą ojczyznę.

Tekst: opiekunka Pocztu Sztandarowego M. Kałużniak