Szkolna Olimpiada Zdrowia 2018 w klasach 1-3

W dniach 11 – 13 kwietnia 2018 r. w klasach I - III odbyła się Szkolna Olimpiada pod hasłem ,,Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć” w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, którą zorganizowały panie Bogusława Rapacz i Teresa Hoły przy współpracy z Radą Rodziców. Celem olimpiady było: wytworzenie nawyków systematycznego mycia zębów, zachęcanie do prawidłowego odżywiania się oraz ograniczania liczby zjadanych słodyczy i niezdrowych przekąsek, uświadomienie potrzeby uczęszczania na regularne wizyty kontrolne, a także przełamanie strachu przed stomatologiem dzięki niezobowiązującym wizytom edukacyjnym w gabinecie dentystycznym.  Olimpiada przebiegała w dwóch konkurencjach: praca plastyczna promująca higienę jamy ustnej oraz znajomość produktów zdrowych i niezdrowych dla zębów i działalność praktyczna czyli ,,Moja zdrowa przekąska dla zębów”. W twórczości plastycznej komisja oceniała ,,dzieła” uczniów wg ustalonych kryteriów: zgodność z tematem, wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych, pomysłowość w ujęciu tematu, czytelność przekazu i estetyka wykonanej pracy.  W działalności kulinarnej jury brało pod uwagę: walory smakowe przekąski, wartości odżywcze zastosowanych produktów, pomysłowość i estetyka wykonanej przekąski oraz prezentację przedstawioną przez przewodniczącego klasowej drużyny. Podczas konkursu uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu profilaktyki próchnicy zębów w oparciu o program promocji zdrowego uzębienia ,,Start! Cel – Śnieżnobiały Uśmiech” przygotowany przez Instytut Badawczy Blend-a-med.  Odwiedzili gabinet dentystyczny lekarza stomatologa p. Katarzyny Fudala – Tęczy, gdzie zapoznali się z zasadami higieny jamy ustnej oraz obejrzeli pokaz prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów. Jak przystało na prawdziwego pacjenta uczestniczyli w zbiorowym liczeniu zębów zasiadając na fotelu dentystycznym. Ponadto wysłuchali pogadanki na temat ,,Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” przygotowanej przez lekarza stomatologa p. Magdalenę Smętkowską. Z pełną wiedzą i pod nadzorem wychowawców uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznego szczotkowania własnych zębów. Serdecznie dziękujemy państwu Katarzynie Fudala -Tęcza i Jerzemu Tęcza, pani Magdalenie Smętkowskiej, panu Robertowi Szydlakowi za poświęcony czas i pomoc w zorganizowaniu szkolnej olimpiady zdrowia. Podziękowania składamy pracownikom Apteki Super-Pharm w Zakopanem za życzliwe przyjęcie naszych uczniów i wprowadzenie ich w tajniki odpowiedzialnej pracy farmaceuty. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród dla uczestników konkursu.
                                                                                  Tekst: Bogusława Rapacz