Pierwsze półrocze w kl. 2a

Pierwsze półrocze obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń. Już we wrześniu wyszliśmy do naszego szkolnego ogródka, by przypomnieć sobie gatunki roślin ozdobnych i ziół oraz oczyścić z chwastów naszą rabatkę, która odwdzięczyła się pięknie kwitnącymi astrami wabiącymi swoim zapachem mnóstwo kolorowych motyli.   Potem dzielnie wyruszyliśmy na Rajd Zaruskiego. Podziwialiśmy piękno tatrzańskiej przyrody i słuchaliśmy ciekawych opowiadań pani przewodnik.  Następnie  braliśmy udział w wyborach do samorządu szkolnego i tak jak dorośli mogliśmy wybrać swojego kandydata, a następnie wrzucić głos do urny. Bardzo się cieszyliśmy, gdy nasza koleżanka z klasy została przewodniczącą Małego Samorządu. Potem przygotowywaliśmy się do obchodów 110 rocznicy powstania naszej szkoły. Z tej okazji wykonaliśmy grupowo kilka prac plastycznych o patronie Mariuszu Zaruskim, które można było zobaczyć w galerii, a na uroczystości jubileuszowej zatańczyliśmy poloneza.  W dniu 18 października wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Krynicy Zdroju, gdzie przy pięknej pogodzie podziwialiśmy wspaniałe widoki, zwiedzaliśmy miasto, muzea, pijalnię wód, wyjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, spróbowaliśmy swoich sił w parku linowym, a na koniec zwiedziliśmy ogrody zmysłów oraz ogród biblijny w Muszynie.  Po powrocie braliśmy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania oraz w konkursie plastycznym „Gang Słodziaków” i konkursie czytelniczym dla klas drugich „Czytanie jest zabawą”.  Jesień to pora zbiorów i robienia przetworów na zimę. My również z zaangażowaniem podjęliśmy się robienia sałatek owocowych i warzywnych. Niestety, żadna z nich nie trafiła do słoika. Wszystkie wyglądały tak apetycznie, że w mgnieniu oka zniknęły z półmisków. W listopadzie oglądaliśmy przedstawienia teatralne pt. „Cztery mile za piec” i „Dorotka”. Przeprowadziliśmy również wywiad z aktorami na temat pracy w teatrze. Sami też przygotowaliśmy krótkie przedstawienie dla klas 1-3 o ochronie środowiska i segregacji śmieci.  Byliśmy również na poczcie aby dowiedzieć się na czym polega praca urzędnika pocztowego.  Zakupiliśmy kartki świąteczne, które w odpowiednim czasie zostały przez nas zaadresowane i wysłane do rodziców lub znajomych.  Grudzień to bardzo wyczekiwany przez nas miesiąc, a to dlatego, że już na samym początku przychodzi nasz ulubiony Święty Mikołaj. W tym roku podarował nam wspaniałe prezenty, a my poczęstowaliśmy go ciasteczkami. Było mnóstwo radości i uśmiechów.  Potem przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Wykonywaliśmy ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne, jednak najbardziej podobało nam się dekorowanie pierniczków.  Przed świętami odwiedził nas pan Marcin, który z zawodu jest lutnikiem. Bardzo ciekawie opowiadał nam o swojej pasji, pokazywał jak i z czego robi się skrzypce. W końcu dowiedzieliśmy się co to znaczy, że skrzypce „mają duszę”. Nawet ją zobaczyliśmy! Zimowa aura przyczyniła się do tego, że wszędzie czuć było świąteczną atmosferę.  Po wspólnej wigilii przebraliśmy się za kolędników i przedstawialiśmy krótką inscenizację o Narodzeniu Pana Jezusa. Święta to czas kiedy chętnie otwieramy się na potrzeby innych ludzi. My również pomagamy, biorąc udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez wolontariat działający w naszej szkole oraz Szkolny Klub UNICEF. W tym roku zbieraliśmy ciepłą odzież dla bezdomnych oraz szyliśmy laleczki. Dochód z ich sprzedaży będzie przekazany na zakup szczepionek ratujących życie dzieciom w krajach słabo rozwiniętych.  Po przerwie świątecznej wróciliśmy do szkoły i rozpoczęliśmy próby związane z występem na Konkursie Jasełek „Gloria 2019”.  Pani Kasia, z którą mamy edukację regionalną dołożyła wszelkich starań, aby nas nauczyć gwary góralskiej.   Mamy nadzieję że była zadowolona z naszego występu.