3a na wycieczce w Nowym Sączu

30 listopada w mroźny, ale bardzo słoneczny poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do Nowego Sącza, aby poznać życie dawnej wsi sądeckiej. Skansen „wieś – muzeum” mieszczący się na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego oczarował nas swoim urokiem i bogactwem. Zobaczyliśmy chałupy i budynki gospodarcze wyposażone w dawne meble, sprzęty, naczynia, części ubioru, obrazy i wszelkie inne przedmioty prezentujące bogatą tradycję regionu. Prócz zabytków kultury materialnej we wnętrzach domów dostrzegliśmy eksponaty pokazujące duchowe i społeczne aspekty życia wsi: obrzędowość, magię, wierzenia, medycynę ludową.
Kolejne atrakcje czekały na nas w Miasteczku Galicyjskim gdzie zwiedziliśmy stare, wiejskie warsztaty rzemieślnicze: atelier fotografa, pracownię zegarmistrza, aptekę i gabinet dentystyczny, pracownię krawiecką, cukiernię, urząd pocztowy, magiel, fryzjera, sklep kolonialny, remizę strażacką.  Większość zawodów z tamtych czasów przetrwało do dziś, ale wyposażenie i warunki pracy zmieniły się nie do poznania. Wycieczka bardzo nam się podobała. Mimo, że mróz szczypał nas w nosy dzielnie wędrowaliśmy po sądeckich szlakach.
                                                                      
      Wychowawczyni Zofia Skowronek