Urodziny pluszowych misiów w bibliotece szkolnej

23 listopada obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka, która ma niezwykłą historię. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Postrzelono wówczas małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Czytelnik gazety pewien producent zabawek, zainspirowany tym wydarzeniem stworzył nową zabawkę dla dzieci, pluszowego misia i nazwał go Teddy Bear od imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to jedna z najważniejszych przytulanek z naszego dzieciństwa.
Bardzo szybko misie stały się bohaterami wielu książek dla dzieci m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba, Miś Uszatek…
Z okazji urodzin pluszowego misia pierwszaki przynieśli ze sobą do naszej biblioteki szkolnej swoich milusińskich i wspólnie słuchali misiowych opowieści.
                                                                                                        Tekst: Joanna Bąk