Gala Zaruskiego w hołdzie Wielkiemu Polakowi

31 stycznia minęła 150 rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego. Aby uczcić postać patrona naszej szkoły,  skorzystaliśmy z zaproszenia Polskiego Związku Żeglarskiego i udaliśmy się na uroczystości do Warszawy, które odbyły się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W delegacji, która o 5 rano wyruszyła spod szkoły, uczestniczyli: pani dyrektor Elżbieta Konopka, nauczyciel języka polskiego i członek TOPR-u Sebastian Kłosok oraz uczniowie – Monika Król-Muma, Anastazja Rogus, Marysia Sieczka, Marta Michalska oraz Filip Cybulski. Cieszymy się, że nasz sztandar z wizerunkiem Mariusza Zaruskiego mógł być widoczny podczas uroczystości, na której zebrali się przedstawiciele organizacji związanych z działalnością naszego patrona. Głos zabrali między innymi prezesi Polskiego Związku Żeglarskiego, TOPR-u, Ligi Morskiej czy Poczty Polskiej, która postanowiła wydać z okazji rocznicy okolicznościowy znaczek. W uroczystościach brali też udział przedstawiciele innych czternastu szkół noszących imię Mariusza Zaruskiego. Jednak tylko dwie miały możliwość zaprezentowania swoich dokonań zebranym gościom. Jedną z nich byliśmy my! Filip dzielnie trzymał sztandar, a dziewczynki mu dzielnie asystowały. Gdy przyszła kolej na naszą „Trójkę”, Anastazja i Monika zaprezentowały slajdy poświęcone działaniom naszej szkoły związanych z osobą patrona. W kilku słowach omówiły rolę, jaką w Zakopanem odegrał Mariusz Zaruski oraz opowiedziały, w jaki sposób postać naszego patrona może inspirować dziś. Zebrani goście dowiedzieli się zatem o działalności charytatywnej, pracy społecznej naszych uczniów, ich dokonaniach sportowych podczas Memoriału Zaruskiego oraz górskich eskapadach Rajdu Zaruskiego. Dziewczynki zwróciły też uwagę na artystyczne zainteresowania naszego patrona, które w tym roku zaowocują już trzecim konkursem recytatorskim poświęconym twórczości literackiej autora „Sonetów morskich”. Prelekcję urozmaiciły przyjęte gorącymi brawami występy Marty i Marysi, które zaprezentowały dwa wiersze Mariusza Zaruskiego i zachwyciły publiczność niespodziewanym przerywnikiem podczas prezentacji w postaci rześkiej, góralskiej przyśpiewki. Zadowoleni z udanego występu po skromnym poczęstunku udaliśmy się w  drogę powrotną do Zakopanego.
Podczas uroczystości redaktor Marek Słodownik, pomysłodawca obchodów Roku Zaruskiego i organizator Gali, ogłosił powołanie Nagrody imienia Mariusza Zaruskiego, którą Polski Związek Żeglarski stworzył w celu uhonorowania ważnych postaci i instytucji działających w duchu Mariusza Zaruskiego. W zamyśle twórców nagrody, ma ona być wręczana co roku i nie będzie dzielona na kategorie.  Zaprezentowano także organizację konkursów szkolnych przygotowywanych przez szkoły z całej Polski. Omówiono również projekt wydawania okolicznościowej gazety „Rok Zaruskiego” informującej społeczność szkolną o całorocznych obchodach i koncentrującą się na działaniach szkół.
Uroczystość zakończył pokaz filmu o rewitalizacji jachtu „Generał Zaruski”, na pokładzie którego w rejs wypłyną laureaci wybranych konkursów szkolnych. Kolejnymi działaniami Roku Zaruskiego będą kwietniowa konferencja popularno-naukowa w Gdańsku, przygotowywana przez Pomorski Związek Żeglarski oraz październikowa Gala w Zakopanem podsumowująca całoroczne celebracje przygotowywana przez środowisko górskie.