Nagroda specjalna dla Zosi i Antka

30 maja 2023 roku Zosia Bafia i Antek Zwijacz- Kozica wzięli udział w górskiej wycieczce, która była nagrodą specjalną dla wszystkich uczestników XXV Konkursu Wiedzy o TPN- zagospodarowanie turystyczne Tatr Polskich.  Bilety wjazdowe na Kasprowy Wierch zostały ufundowane przez Polskie Koleje Liniowe. Uczniowie pod przewodnictwem pani Aurelii Reiholz-Rusek udali się na szczyt Kasprowego Wierchu, gdzie znajduje się najwyżej położony w Polsce budynek. To Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB, z którego co godzinę przekazywane są pomiary synoptyczne oraz klimatologiczne, a także obserwacje zlodzenia, opadów, natężenia promieniowania słonecznego itp. Pogoda dopisała i ze szczytu rozpościerał się przepiękny widok od Tatr Bielskich, przez Tatry Wysokie po krańce Tatr Zachodnich. Pani przewodniczka objaśniła uczniom całą panoramę. Opowiedziała także historię o niezwykle szybkiej, bo trwającą tylko 227 dni budowie pierwszej polskiej kolei linowej.
Wszyscy uczestnicy konkursu wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Dziękujemy!

Tekst: Joanna Bąk