Klasa 3b w Zubrzycy Górnej

7.10.2022r. klasa 3b miała zorganizowaną wycieczkę do Zubrzycy Górnej. Zebraliśmy się w szkole o godzinie 8.00. 10 minut później wyjechaliśmy w kierunku Zubrzycy. Na miejsce przyjechaliśmy o godzinie 10.00. Najpierw poszliśmy na warsztaty robienia chleba. Zobaczyliśmy jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, mielono je na żarnach. Następnie zarabiano ciasto i formowano moskole, które niegdyś piekło się na blasze. Edukatorka poczęstowała nas pysznymi orawskimi moskolami i kawą zbożową. Potem udaliśmy się na warsztaty pt.: "Jak to ze lnem było". Pani przewodnik opowiadała nam, że dawniej w każdej orawskiej chałupie znajdowały się proste narzędzia służące do obróbki lnu, natomiast warsztaty tkackie posiadali jedynie knopi. Uczyliśmy się, jak len: rafać, tłuc, międlić i czesać tak, aby ze słomy lnianej uzyskać piękne, wyczesane włókno. W międzyczasie zjedliśmy drugie śniadanie, które mieliśmy spakowane przez rodziców. Gdy już nasze brzuchy były pełne, poszliśmy zwiedzać skansen. Byliśmy, np. w kościele, szkole. O godzinie 15.00 ruszyliśmy w drogę powrotną. Pod szkołę dojechaliśmy o 16.30, skąd odebrali nas rodzice. To była jedna z najlepszych wycieczek.

Tekst: Bartek Struzik kl.3b