Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy MY żyjemy!

13 listopada 2019r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczennice z klasy 7a zacytowały słowa uwspółcześnionej pieśni o Powstaniu Warszawskim, które stały się wiodącą treścią uroczystości. Pani Marlena Kałużniak przybliżyła nam postać sanitariuszki Krystyny Krahelskiej, pseudonim "Danuta", która m.in. wierszem "Kołysanka" zagrzewała do walki naszych rodaków. Niestety w drugim dniu Powstania Warszawskiego, podczas opatrywania rannego żołnierza, trzy kule zadane w klatkę piersiową odebrały jej życie. Dowiedzieliśmy się także, że to właśnie Krystyna Krahelska pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika Syrenki Warszawskiej. Potem wysłuchaliśmy piosenki "Kołysanka" i obejrzeliśmy jej teledysk. Uczniowie klas ósmych przytoczyli nam najważniejsze fakty historyczne z Powstania Warszawskiego, a chór szkolny pod batutą s. Ewy Keffer śpiewał pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Pani Marlena przypomniała nam o liczbie 123, oznaczającej dla naszego kraju 123 lata nieistnienia na mapach świata.  Parafrazując słowa Józefa Piłsudskiego, uświadomiła nam, że naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, staje się tylko zbiorem ludzi zamieszkujących dane terytorium. Na koniec obejrzeliśmy zobrazowaną historię naszego kraju i wysłuchaliśmy piosenki "Co to jest niepodległość".
Podziękowania za tę wzruszającą i ciekawą lekcję historii należą się p. Marlenie Kałużniak, p. Ninie Pawlikowskiej, s. Ewie, p. Sebastianowi Kłosokowi, p. Annie Chowaniec za dekorację oraz uczniom klas 7a, 8b, 8a i chórowi szkolnemu. Dziękujemy za inspiracje p. Aleksandrze Łakomik, p. Marii Mickiewicz oraz p. Marcinowi Siennemu.
                                                                                   Tekst: Marlena Kałużniak