Dzień Ziemi w SP3 Zakopane

22 kwietnia - Dzień Ziemi to najważniejsze i najbardziej znane święto ekologiczne, obchodzone niemal w każdym zakątku świata. Współczesna ludzkość stanęła przed budzącymi coraz większy niepokój problemami ekologicznymi, a bez szerokiego udziału edukacji na wszystkich szczeblach i poziomach kształcenia, rozwiązanie ich będzie niemożliwe. W tym roku przyszło nam obchodzić ten dzień w nieco innych warunkach i okolicznościach,  jednak pomimo izolacji, uczniowie naszej szkoły pokazali, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych.  Tematem przewodnim było jedno podstawowe, ale z pewnością skłaniające do refleksji, pytanie: „Czego życzył/abyś Ziemi  z okazji jej święta?”. Przez trzy tygodnie spływały do mnie ciekawe i inspirujące prace uczniów w postaci plakatów, prezentacji multimedialnych, rysunków, prac z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, wierszy oraz piosenek – te ostatnie często w formie audio.  W tym czasie klasy 7-8 zajęły się tematyką „ekologicznych miast”. Zadaniem uczniów było poszukiwanie takich rozwiązań dla Zakopanego, aby stało się ono miastem przyjaznym środowisku. Młodzież naszej szkoły jest świadoma wyjątkowego charakteru naszego regionu oraz wysiłku i zaangażowania, jakich wymaga od nas dbanie o jego piękno. Trzy uczennice klasy 8a reprezentowały naszą szkołę w festiwalu z okazji Dnia Ziemi, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym wzięło udział ponad 250 szkół z całej Polski. Najważniejszym celem edukacji ekologicznej tego wydarzenia było wzbudzenie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody, miejmy nadzieję, że został on osiągnięty. Zapraszamy do obejrzenia wybranych prac naszych uczniów w galerii.
Tekst: Maria Mickiewicz