Dzień Sybiraka w 80. rocznicę sowieckiej agresji

17 września 2019 reprezentacja szkolnego pocztu sztandarowego wzięła udział w miejskich obchodach Światowego Dnia Sybiraka. Po zakończonej Mszy św. oddaliśmy hołd sybirackim rodzinom przy symbolicznym grobie Sybiraków na Pęksowym Brzyzku. Tam uczniowie LO im. O. Balzera wierszem, prozą i muzyką opowiedzieli o przeżyciach Polaków z „ nieludzkiej ziemi”. Na zakończenie uroczystości mocno wybrzmiały słowa Hymnu Związku Sybiraków:

(…) Bo od września, od siedemnastego,
Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas:
Przez lód spod bieguna północnego,
Przez łubiankę, przez Katyński Las!
Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże...
Nie zatrzymał nas czerwony kat.
Bo przed nami Polska - coraz bliżej!
A myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy - plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli - niepokonani!
Aż "Cud nad Wisłą" darował nam Bóg!

Pani Małgorzata Albrzykowska przekazując świadectwo życia serdecznie podziękowała wszystkim zebranym za przybycie i trwającą pamięć.
Tekst: Joanna Bąk