Droga do wolności

11 listopada po raz 104 w całym kraju obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej szkole 14 listopada wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do uczestnictwa w sentymentalnej wędrówce przez dzieje polskiego narodu, począwszy od czasu rozbiorów, aż do 1918 roku, w którym to, po ponad stu latach, odzyskaliśmy wolność. Dzięki temu byliśmy na froncie wraz z walczącymi żołnierzami, w okopach, w więzieniach. Razem z Mariuszem Zaruskim maszerowaliśmy z Pierwszą Kadrową na wojnę, podziwialiśmy Józefa Piłsudskiego. Powróciliśmy nawet do Zakopanego. To miasto jako pierwsze ogłosiło niepodległość.
A wszystko to za sprawą uczniów, którzy przeprowadzili nas przez te wszystkie lata, prezentując je w widowisku słowno – muzycznym przygotowanym przez panią Lucynę Wolską i Ewę Sakowicz. Recytatorom towarzyszyły pieśni zagrzewające kiedyś do walki, pokazujące tęsknotę za bliskimi, za utraconą wolnością, smutek rodziców opłakujących poległych synów.
       Dziękujemy uczennicom: Antoninie Bobek 8b, Joannie Myjak 8a, Wiktorii Tatar 6a, Magdalenie Kauzal 5a, Lenie Walczewskiej 8a, Nicole Gaffke 8b za historię naszego kraju ukazaną słowami poetów, a także uczniom, którzy pod czujnym okiem pani Bogusławy Rapacz ją wyśpiewali, czyli uczennicom: Julii Łojas 4b, Amelii Lutoborskiej 3b, Zuzannie Zwijacz 3b, Hannie Palider 4a, Julii Nawalaniec 4a, Anieli Wolskiej 4a, Julii Orskiej 4a, Amelii Bukowskiej 5a, Mai Ustupskiej- Chyc 5a i  uczniom: Stanisławowi Gutowi 4a, Tomaszowi Krzanowi 4a, Oskarowi Majerczykowi 4a, Maciejowi Gał 4a, Filipowi Pęksie 5a.
Dziękujemy również za poloneza. Ten piękny narodowy taniec wykonali uczniowie klasy IIIa, a przygotowała ich pani Małgorzata Zawadzka.
Oprócz poezji, pieśni i tańca mieliśmy okazję zobaczyć obrazy ilustrujące przedstawiane wydarzenia. Prezentację multimedialną przygotowała pani Ewa Sakowicz.
Widowisko odbyło się na tle wzruszającej swoją treścią dekoracji, wykonanej przez panią Małgorzatę Zawadzką. Nad nagłośnieniem czuwali panowie: Przemysław Czech i Paweł Serwatowicz oraz Damian Śpiewak 8b.
        Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy sprawili, że to piękne narodowe święto mogliśmy uczcić w sposób godny i uroczysty.

Tekst: Lucyna Wolska