Aktywni Wolontariusze SP3

W ramach Szkolnego Koła Wolontariatu nasi uczniowie korzystają z propozycji niesienia pomocy przekazywanych przez koordynatorki SKW p. Monikę Kozieł- Górecką i p. Marlenę Kałużniak oraz sami wychodzą z inicjatywą i różnymi pomysłami na akcje wolontariatu. Udało się im już:

- zorganizować akcję Góra Grosza- zbieranie monet w klasach na rzecz dzieci wychowywanych w rodzinach zastępczych

- wykonać samodzielnie ozdoby, wypieki na Zakopiańskie Mikołajki

- wspomóc finansowo Szlachetną Paczkę

- odwiedzić  mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem ze świątecznymi upominkami

- wykonać kartki z życzeniami dla emerytowanych nauczycieli SP3

- wysprzątać swoje okolice zamieszkania oraz tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego

- zrobić gruntowne porządki na zaniedbanych/zapomnianych grobach na cmentarzach

- pomóc starszym osobom z okolicy w robieniu i dostarczeniu im zakupów spożywczych

- sprzedawać znicze wraz z harcerzami

- pomóc w odrabianiu zadań domowych swoim młodszym koleżankom i kolegom na świetlicy szkolnej

- podzielić się swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu z dziećmi na świetlicy szkolnej

- udzielać sobie wzajemnie pomocy koleżeńskiej w nauce

Dzięki elastycznemu planowi pracy SKW i pozostawieniu przestrzeni na uczniowskie propozycje działania koła wolontariatu, mają oni większe poczucie sprawczości i wpływu na to, co się może dziać w szkole oraz w środowisku lokalnym.  To z kolei związane jest z uczeniem się brania na siebie odpowiedzialności oraz uczuciem odniesionego sukcesu po udanej akcji pomocy!

Tekst: M. Kałużniak